niedziela, 20 maja 2012

Spaghetti ;)

Cholera... tylko przyjechałam do domu już słońce świeci ;/ Że nie mogło tak być w Jodłówce ;> Wczoraj złapał mnie katar, ponadto mam lekką chrypkę, a dzisiaj - totalna "masakra".
Jakie macie plany na dzisiejszy dzień . ? My prawdopodobnie zrobimy sobie grilla ^^ No i chyba pozostanie mi tylko nauka i poczta xD Kto się domyśla o co chodzi to dobrze >3

Pora na "Poradnik opiekuna • KOT". Kto za nim zatęsknił ma teraz okazję ponownie go "poczytać".
Graham Meadows
Elsa Flint .


► ODROBACZANIE ◄

Kociakom i kotom dorosłym grozi zarażenie różnego rodzaju pasożytami. Zwierzak, którego dostałeś, mógł być już odrobaczony. Tak czy inaczej, zaraz po nabyciu kotka dowiedz się od weterynarza, jakie robaki dominują w twojej okolicy, jakie leczenie jest zalecane i jak często powinieneś je stosować.


► ROZTOCZE ◄

Świerzbowiec uszny (Otodectes cynotis) wywołuje podrażnienie, w wyniku którego kot zaczyna się drapać. Drapanie często prowadzi do wtórnych zakażeń bakteriami, w efekcie czego pojawia się stan zapalny i ból ucha. Jeśli kot często drapie się po uszach, zabierz go na badanie do weterynarza. leczenie polega zwykle na podaniu kropli lub maści do uszu. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza. Maleńki świerzbowiec koci (Notoedres cati) drąży tunele w skórze, zwłaszcza na bokach pyszczka oraz pomiędzy oczami a uszami. Wywołuje podrażnienie i pogrubienie skóry, a drapanie się i lizanie powoduje łysienie. Walka z tym roztoczem zajmuje sporo czasu i wymaga nadzoru weterynarza. Latem i wczesną jesienią koty narażone są na atak larw swędzika jesiennego (Trombicula autumnalis). Zwykle można je znaleźć na mniej owłosionych obszarach skóry np. na uszach, po bokach pyszczka i między palcami. Lecznice dysponują skutecznymi środkami przeciw temu roztoczu. 
Cheyletiella często atakują koty, psy i króliki - każdy z tych ssaków jest atakowany przez inny gatunek tych roztoczy. Mogą one powodować świąd, ale najczęstszym objawem jest łupież, zwłaszcza na grzbiecie i bokach kota. Choć roztocz ten nie jest specjalnie groźny dla kotów, może atakować także ludzi, u których powoduje swędzenie, ranki i pęcherze, a następnie łuszczenie skóry. Najczęściej zaatakowane są dłonie, a czasem klatka piersiowa. Świerzb drążący i nużyca są częste u psów, ale rzadkie u kotów.


► WSZOŁY ◄

Zdrowe koty raczej nie zarażają się tymi pasożytami, ale zwierzęta chore lub osłabione mogą złapać wszoły, ponieważ nie są w stanie prawidłowo pielęgnować futerka. Wszoły z rodzaju Felicola przyczepiają białe jaja (gnidy) do włosów. Dostępne są różne środki do walki z tymi pasożytami.


► PASOŻYTY WEWNĘTRZNE ◄

Regularne przeglądy weterynaryjne (w tym, jeśli trzeba, badanie próbek kału) i odrobaczanie chronią kota przed inwazją pasożytów wewnętrznych. Zapytaj weterynarza o prawidłowe postępowanie.


10 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Zebyś się pytała xD

   Usuń
  2. Naucz się pisać "spaghetti". Nie rób mi tu siary xD

   Usuń
 2. mmhmmm, wygląda pysznie :>
  WRACAM! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wreszcie jakaś normalna dziewczyna ;)

   Usuń
 3. aż zaczęłam myśleć co ja dziś wymodzę na obiad:P
  smakowicie wygląda:D

  xoxo
  Failien

  OdpowiedzUsuń
 4. w tym wpisie najbardziej zainteresowalo mnie zdjecie spagetti mniam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczny nagłówek ! :D
  Mogłabyś coś napisać o długowłosych kotach norweskich leśnych? Bo za tydzień dostanę takiego małego kotka, a w ogóle nie wiem co mam mu dać jeść, jakie zabawki mu kupić i ogólnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki ;)
   Oczywiście że napiszę ;D Z miłą chęcią xD

   Usuń

Obserwacja za obserwację . ♥
Komentarz za komentarz . ♥