sobota, 26 maja 2012

Wszystko naraz . Wczoraj i dziś . ♥

Tu zaczynają się zdjęcia dzisiejsze ;)► NAUKA ◄

Podstawowa nauka kotów obejmuje poznanie zasad higieny osobistej oraz reguł współżycia w domu. Należy też koniecznie nauczyć kota podróżowania w pojemniku transportowym i przyzwyczaić go do rozstań z właścicielem. Dzięki temu uda się uniknąć większych stresów czy nerwów, kiedy będziesz go zabierał do weterynarza albo kociego pensjonatu. Tego rodzaju nauka jest szczególnie ważna, gdy masz kota nieśmiałego lub nerwowego. 
Przede wszystkim musisz go nauczyć, że wkładanie do transportera to nic strasznego. Na początek zostaw kota na kilka minut w przenośny pojemniku i wyjdź z pokoju. Wyjmij go po chwili i wynagrodź jakimś smakołykiem albo pieszczotą. Wydłużaj okres zamknięcia do czasu, gdy zwierzę będzie bez problemu pozostawało w transporterze aż do godziny.
Dalszym etapem nauki powinno być włożenie kota do transportera i umieszczenie w samochodzie, zaparkowanym w spokojnym miejscu. Upewnij się, czy nie brakuje mu powietrza. Po pewnym czasie przynieś kota z powrotem do domu, wypuść z pojemnika i odpowiednio wynagrodź. Stopniowo wydłużaj okres, przez który transporter z kotem będzie zamknięty w samochodzie. Na koniec - jeśli znajdzie się jakiś chętny krewny, znajomy lub sąsiad - spróbuj na krótko zostawić pupila z którymś z nich. Nauczy go to, że musi się niekiedy rozstać, ale że wrócisz.
Niektóre koty domowe można nauczyć (czasami same się uczą!) prostych trików, jak np. wieszania się na klamce w celu otwarcia drzwi. Jeśli oglądasz reklamy jedzenia dla zwierząt, różne filmy na wideo albo w kinie, możesz się przekonać, że możliwe jest nauczenie kotów pewnych prostych sztuczek. Jednak jest to raczej pole do popisu dla specjalistów, lepiej więc tego nie próbuj. Jeżeli zależy ci na czymś takim, zasięgnij porady eksperta.


► ZĄBKOWANIE ◄

W wieku od 14 tygodni do 6 miesięcy kociak stopniowo traci zęby mleczne - zastępują je stałe. Zaczyna się przeważnie od siekaczy, następnie zaś wypadają zęby przedtrzonowe i na końcu - kły. Proces wymiany zębów przebiega prawie niezauważalnie. Nie ma też potrzeby stosowania specjalnej diety. Jeśli jednak zaobserwujesz jakiekolwiek problemy podczas jedzenia, staraj się podawać wilgotniejsze potrawy. O ile to nie pomoże, zwróć się do weterynarza.► HIGIENA JAMY USTNEJ ◄

U kotów (podobnie jak u ludzi), prawidłowa dieta wpływa na stan jamy ustnej. Dzięki znacznemu udziałowi w menu karmy suchej i pożywienia do przeżuwania zęby będą czyste, a dziąsła zdrowe. Niemniej jednak na zębach może się tworzyć kamień - zwłaszcza u starszych kotów. Należy więc regularnie kontrolować stan uzębienia.

9 komentarzy:

 1. Słodzie zdjęcia ;*
  i fajna bransoletka ;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczna bransoletka ! :d a kto świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna bransoletka
  A Miki jest przesłodki

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam pytanko: Masz jeszcze jakiegoś bloga?
  Chętnie bym weszła :))))

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj Miki lubi robaki :D Super te poradniki ^^ Piszesz sama czy z pomocą źródeł ?

  OdpowiedzUsuń
 6. krótko - super nota, super kot, super bransoletka xd -^^-

  OdpowiedzUsuń

Obserwacja za obserwację . ♥
Komentarz za komentarz . ♥