niedziela, 27 maja 2012

We własnej osobie . Mini poradniki - ciąg dalszy .

Wszystkie "mini poradniki" są z książki "Poradnik opiekuna - KOT"


 ► PIELĘGNACJA ◄


Koty wylizują się w celu utrzymania futra w czystości, ale także dla regulacji temperatury ciała. Ze względu na grubą okrywę włosową, kocie gruczoły potowe nie są tak efektywne jak ludzkie. Przy wysokiej temperaturze lub po dużym wysiłku kot nie może stracić nadmiernego ciepła jedynie przez pocenie się – pomaga sobie liżąc się. Pozostawiona na futrze ślina parując ochładza kocie ciało. To tłumaczy, dlaczego kot intensywnie się wylizuje po pobycie na słońcu albo po wysiłku związanym z zabawą lub polowaniem. Wylizywanie futra stymuluje też pracę gruczołów łojowych znajdujących się w skórze. Wydzielają one oleisty płyn, dzięki któremu futro pozostaje wodoodporne. Płyn ten zawiera też niewielką ilość witaminy D, którą kot pobiera w trakcie lizania.

Większość kotów doskonale obywa się bez specjalnej pomocy właścicieli przy pielęgnacji sierści. Niektóre są jednak nieco leniwe – za mało czasu poświęcają swojej toalecie. Jeśli uznasz za konieczne, możesz do niej zachęcić pupilka, wsmarowując trochę masła w jego futerko. Niektóre koty nie są w stanie same pielęgnować futra ze względu na jego długość albo na swój wiek. W takim przypadku sam musisz zadbać o regularną toaletę pupila.


► SZCZOTKOWANIE I CZESANIE ◄

Przyzwyczajaj kota do trzymania na rękach i pielęgnowania. Wprowadź codzienny rytuał, polegający na delikatnym umieszczeniu zwierzaka na powierzchni, na której się nie poślizgnie (może to być kawałek starego dywanu albo coś w tym rodzaju) na stole. Następnie przewróć go na bok, żeby dokładnie obejrzeć jego pyszczek, zęby, oczy, brzuszek i łapki.
Przeprowadź takie badanie, nawet jeśli nic nie będzie wymagało pielęgnacji. Dla twojego kota będzie to pewien trening, dla ciebie zaś okazja do szybkiego wykrycia pcheł czy ich śladów, albo do uchwycenia wszelkich problemów z sierścią lub skórą. Staraj się, by każda „sesja” była dla zwierzęcia przyjemna. Chwal je i wynagradzaj za dobre zachowanie. Wśród podstawowych przyborów do pielęgnacji powinny się znajdować :

·        Kocia szczotka,
·        Grzebień,
·        Rękawice do pielęgnacji (rękawice z jednym palcem),
·        Gąbka,
·        Waciki,
·        Ręcznik,
·        Tępe nożyczki chirurgiczne
·        Cążki do paznokci


Istnieje wiele typów kocich grzebieni. Są grzebienie rzadkie – do sierści długowłosej i delikatnej. Są grzebienie o różnej długości zębów; są też takie, które mają cienkie zęby (do wyczesywania pcheł). Jest również specjalny rodzaj grzebienia – z metalowych drucików – używany do usuwania skołtunionej sierści z gęstego podszerstka, a także szczotka z metalowych drucików (tzw. „pudlówka”) do ogona, potrzebna zwłaszcza przed wystawą.
Szczotkując kota długowłosego, zwróć specjalną uwagę na futerko na nogach i ogonie. Skołtuniona sierść może wystąpić w miejscach, do których kot nie może sam sięgnąć językiem -  np. pod łokciami i w dolnej części brzuszka oraz w pobliżu ud. Sprawdź też łapki, pazury i poduszki łapek. U kotów długowłosych włosy mogą wyrosnąć powyżej poduszek. Jeśli tak będzie, obetnij je zagiętymi nożyczkami chirurgicznymi o tępych końcach. Obejrzyj również miejsce pod ogonem, zetrzyj wszystkie pozostałości i wytnij nadmierne owłosienie.
Używaj wilgotnego wacika do wytarcia „śpiochów” z kocich oczu.


► KĄPIEL ◄

Jeśli regularnie pielęgnujesz kota, jedynie sporadycznie trzeba go wykąpać – wtedy, gdy jest on szczególnie brudny albo nieładnie pachnie, a także przed wystawą
Przed kąpielą musisz kota wyszczotkować. Do kąpania używaj letniej wody oraz kociego szamponu. Uważaj, by nie dostał się on do żadnego otworu w kocim ciele. Spłukując sierść, zwracaj szczególną uwagę na miejsca między przednimi i tylnimi łapkami. 
Mokry kot szybko się zaziębia. Po kąpieli musisz go więc wytrzeć, używając jego własnego ręcznika. Korzystając z suszarki do włosów, trzymaj palce na sierści – powietrze nie może być zbyt gorące. 



Tylko się nie śmiejcie... Nie jestem fotogeniczna xD
kaasia ;**

9 komentarzy:

  1. Nie chcę nagłówka, Na razie próbuję swoich sił i możliwości. Wracam! Po raz nie wiem który ;p
    Słodko wyszliście razem na zdjęciu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też nie jestem fotogeniczna i nie lubie jak ktoś mi robi zdjęcia ;p
    Ale z Mikim wyszłaś całkiem nieźle ;]]

    Wpadnij do mnie:)
    http://www.pola-mrau.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. widze że znowu nagłówek zmienilaś ^^
    ladnie wyszło :D
    ja wgl nie lubie jak mi zdjęcia robią xD

    OdpowiedzUsuń
  4. Widze zmiany na blogu :D Słodki nagłówek ^^ I inna czcionka na tytule bloga ^^ Teraz jest lepiej :* I ślicznie wyszłaś z kotkiem <3

    OdpowiedzUsuń
  5. o wow widze ze jest inny wystroj bloga, sliczny:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Z Mikiego straszny śpioch

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tym się zgodzę xD
      Ja również pozdrawiam . ♥

      Usuń
  7. Ciekawy poradnik:)
    pOzdrawiam i zapraszam do siebie www.mruczkowska.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Obserwacja za obserwację . ♥
Komentarz za komentarz . ♥